Проблеми з хребтом та вибір матраца.


1. Будова і функції хребта:

• Підтримує голову і додає жорсткість скелету.
• Підтримує тіло у вертикальному положенні.
• Захищає спинний мозок, в якому знаходяться нерви, які з'єднують головний мозок, з іншими частинами тіла і внутрішніми органами.
• Служить місцем кріплення м'язів і ребер.
• амортизує поштовхи, удари, напруга.
• Дозволяє тілу виконувати різноманітні рухи, пов'язані з життєдіяльністю людини.

 

Хребет складається з наступних відділів:

Будова і функції хребта Шийний відділ

 

Сім хребців
Грудний відділ

 

 

 

 

Дванадцять хребців
Поперековий відділ

 

 

П'ять хребців
Крижовий відділ та копчик П'ять зрощених кісток (крижі) + чотири зрощених кістки (копчик)

 

2. Захворювання хребта.

2.1 Сколіоз - бокове (лівосторонній або правосторонній) викривлення хребта. Сколіоз буває вродженим (різні деформації хребців) і набутим. Сучасна людина найчастіше стикається з придбаним сколіозом. До придбаного сколіозу відносяться такі види сколіозу:

СколіозОзнаки сколіозу


 

Ревматичний

Виникає раптово і обумовлений м'язовим спазмом на здоровій стороні спини, через наявність міозиту (запальне ураження скелетної мускулатури), або спондилоартриту (хронічне захворювання суглобів хребта).

Рахітичний

Обумовлений проявом різних деформацій опорно-рухового апарату. М'якість кісток і слабкість м'язів, носіння дитини на руках (переважно на лівій), тривале сидіння на робочому місці, малорухливий спосіб життя, - все це сприяє прояву і прогресуванню сколіозу .
 

Паралітичний

Частіше виникає після дитячого паралічу, при односторонньому м'язовому ураженні.

Звичний

Лікарі виділяють три вікових періоду, коли розвивається сколіоз . Якщо він з'явився до 3 років, це не так небезпечно. Як правило в цьому віці він проходить без усякого лікування, достатньо щоб дитина багато рухалася, спала в зручному ліжку на безпружинних матрацах комфортної жорсткості. Сколіоз, який розвивається у віці від 4 до 10 років, набагато більш небезпечний, так як він швидко прогресує по мірі наближення до підліткового віку. Підлітковий сколіоз - найважчий. Він розвивається між 10 і 13 роками, тобто в період бурхливого та швидкого зростання . Лікарі відзначають, що в 70% випадків сколіозом страждають дівчатка-підлітки.

Формується звичайно на грунті поганої постави, особливо в дитячому та підлітковому віці. Безпосередньою причиною є: неправильно влаштовані парти, розсаджування школярів без урахування їхнього зросту і висоти парт, носіння портфелів з перших класів, тримання дитини за одну руку під час прогулянки, малорухливий спосіб життя (заняття в школі + "комп'ютерна залежність", + довготривалий перегляд телевізора, + відсутність рухомих, фізичних вправ спрямованих на формування правильної постави і розвиток опорно-рухового апарату).

Важкі форми сколіозу значно впливають на функції внутрішніх органів:
• порушення механіки дихання
• зниження насичення артеріальної крові киснем
• зміни в малому колі кровообігу
• зміна характеру тканинного дихання


 

Для дітей і підлітків рекомендований тільки безпружинний матрац з ортопедичним і анатомічним ефектами. Безпружинний матеріал забезпечує рівномірний розподіл ваги тіла людини по всій поверхні матраца, тим самим, забезпечуючи оптимальний ортопедичний ефект і правильне положення хребта. Наявність ортопедичного ефекту в матраці сприяє правильному формуванню постави. Матрац не повинен бути дуже жорстким, матрац повинен забезпечувати комфортну або помірну жорсткість.
Пружини не забезпечать ортопедичний ефект, так як в силу своїх фізичних властивостей пружина працює тільки як амортизатор. Кокосова койра, дає ефект фанерного листа накритого зверху ватною ковдрою - така жорсткість буде загрожувати тим, що під час сну хребет, м'язи, суглоби не отримають відповідного розслаблення і відпочинку, а тиск, які ви будете відчувати від поверхні, змусить вас крутитися уві сні порушуючи спокій і комфорт вашого організму.

2.2 Остеохондроз - захворювання хребта, яке виникає по причині дегенерації міжхребцевого диска зі значним зниженням його висоти. Уражена остеохондрозом хрящова тканина дисків поступово перероджується і перетворюється на подобу кісткової тканини. Затверділий диск зменшується в розмірах, втрачає свої властивості амортизатора між хребцями і починає тиснути на нервові закінчення, що призводить до появи хворобливих відчуттів. Розрізняють шийний, грудний, поперековий і розповсюджений остеохондроз.

Найчастіше людина відчуває поперековий остеохондроз (50%), шийний (більше 25%) і поширений (близько 12%).

Людина починає відчувати прояв остеохондрозу найчастіше після 35 років. Розвитку і загостренню остеохондрозу хребта сприяють різні травми спини, статичні та динамічні перевантаження, а також вібрація. Чим старша людина, тим більше в нього проявів остеохондрозу. Але в останні роки все більше людей у віці від 18 до 30 років звертаються зі скаргами на болі в спині.

Стадії остеохондрозу (див. малюнок)

Остеохондроз


 

Причини захворювання:

• порушення обміну речовин в організмі, інфекції, інтоксикації;
• надмірна вага, неправильне харчування (нестача мікроелементів і рідини);
• вікові зміни;
• травми хребта (удари, переломи);
• порушення постави, викривлення хребта, плоскостопість;
• несприятливі екологічні умови;
• малорухливий спосіб життя;
• робота, пов'язана з підняттям важких предметів, частими змінами положення тулуба (поворотами, згинанням і розгинанням, ривковими рухами);
• тривалий вплив незручного положення тіла: стоячи, сидячи, лежачи, при підйомі і перенесенні важких предметів, при виконанні іншої роботи, при якій збільшується тиск у дисках і навантаження на хребет в цілому;
• надмірні фізичні навантаження, нерівномірно розвинена кістково-м'язова система; перевантаження хребта, пов'язані із захворюваннями стопи, а також у результаті носіння незручного взуття, високих підборів і під час вагітності у жінок;
• різке припинення регулярних тренувань професійними спортсменами;
• нервове перенапруження, стресові ситуації, паління;
• переохолодження, несприятливі метеоумови (підвищена вологість повітря при низькій температурі).

 

Основні ознаки наяності остеохондрозу у людини:

• постійні ниючі болі в спині, відчуття оніміння і ломоти в кінцівках;
• посилення болю при різких рухах, фізичному навантаженні, піднятті важких предметів, кашлі та чиханні;
• зменшення обсягу рухів, спазми м'язів;
• при остеохондрозі шийного відділу хребта: болі в руках, плечах, головні болі; можливий розвиток так званого синдрому хребетної артерії, який складається з наступних симптомів: шум у голові, запаморочення, миготіння «мушок», кольорових плям перед очима у поєднанні з пульсуючим головним болем. Причиною синдрому хребетної артерії може бути її спазм у відповідь як на безпосереднє подразнення її симпатичного сплетення за рахунок кісткових розростань, грижі диска, артрозу міжхребцевого суглоба, так і рефлекторної реакції внаслідок подразнення будь-яких рецепторів хребта. Наявність синдрому хребетної артерії може посилити перебіг коронарної або серцево-м'язової патології при їх наявності;
• при остеохондрозі грудного відділу хребта: біль у грудній клітці (як «кіл» в грудях), в області серця й інших внутрішніх органах;
• при остеохондрозі попереково-крижового відділу хребта: біль у попереку, що іррадіює в крижі, нижніх кінцівках, іноді в органах малого тазу;
• ураження нервових корінців (при грижах міжхребцевих дисків, кісткових розростаннях): стріляючий біль і порушення чутливості, гіпотрофія, гіпотонія, слабкість в іннервіруемих м'язах, зниження рефлексів.

 

Безпружинний матрац з ортопедичним і анатомічним ефектами полегшить і понизить больові відчуття, що виникають при остеохондрозі, забезпечить комфортну і правильну підтримку хребта, знизить тиск на пошкоджені міжхребцеві диски, дозволить максимально розслабити м'язовий корсет. Не забувайте, що жорсткі матраци, доречні для використання людиною у віці максимум до 25 років. Пружинний матрац в силу фізичних властивостей пружини, практично не забезпечує ортопедичний ефект. Найчастіше при використанні пружинних матраців, спостерігається ефект «гамака» - провисання хребта в попереково-крижовому відділі або ж ефект «дошки» або «підлоги», коли хребет знаходиться начебто в правильному положенні, але при цьому присутня напруга м'язів спини, яка викликає дискомфорт і больові відчуття. Бажання пружини розігнутися (випрямитися) під вагою вашого тіла (як ми тиснемо на пружину, точно з такою ж силою пружина давить на наше тіло) повністю «вбиває» будь-який анатомічний ефект. Безпружинний матеріал, який встановлюють поверх пружинного блоку, або поверх кокосової койри, ніби як повинен забезпечувати мінімальний анатомічний ефект (зняття зворотнього тиску та забезпечувати фізіологічно правильне положення тіла людини на матраці) має товщину (висоту 3-6 см) і в силу своєї незначної товщини прослужить вам максимум 12-18 місяців (згадайте дивани з «французькою розкладкою» і товщиною матраца 5-7см, які при постійному використанні служать 1,5-2 роки, після чого деформуються і просідають).
Важливо! Дізнатися більше про різні види матраців та їх характеристики.

2.3 Радикуліт - найбільш поширене захворювання периферичної нервової системи, при якому уражаються пучки нервових волокон, що відходять від спинного мозку, - так звані корінці спинного мозку. Радикуліт може виникнути у всіх відділах хребта.

 

Радикуліт Радикуліт

 

Головною ознакою наянасті в людини радикуліту - біль. Що саме буде боліти безпосередньо залежить від того, в якому місці пошкоджений хребет. Шийний радикуліт характеризується сильним болем у шиї та потилиці, кашель і будь-які рухи головою цей біль підсилюють. В особливих випадках у людини з шийним радикулітом починає паморочитись голова, погіршується слух і з'являється "нерівна" хода. При шийно-плечовому радикуліті виникає різкий біль в шиї, плечах і руках. При грудному радикуліті - з'являються напади сильного болю, які немов оперізують грудну клітку. І, нарешті, найвідоміший вид радикуліту - попереково-крижовий. Сильні болі в спині, особливо при ходьбі та при наклонах.

Сучасна медицина вважає, що причина радикуліту ховається в самому хребті, а саме в його пошкодженні. Приблизно в 95% випадків радикуліт - прояв остеохондрозу, а 5% - результат застарілої травми хребта, не виключено, що і самій міжхребцевої грижі.

Причиною виникнення радикуліту є:
• остеохондроз;
• нервовий стрес;
• інфекція;
• порушення обміну речовин;
• підняття важких предметів;
• незграбні рухи.

 

Рекомендації щодо вибору матраца аналогічні вибору матраца при остеохондрозі.