Ортопедичний матрац чи ортопедичний ефект? Які матраци бувають взагалі?


Ви ніколи не замислювалися про те, чи правильно проводите цілу третину свого життя? Ту, яку витрачаєте на сон ... Вибрати зручне ліжко і дізнатися, що його пора змінити, - дуже просто, ваш організм сам підкаже. Але є й кілька правил.

Вибирати матрац потрібно індивідуально. Якщо він дуже жорсткий, то плечі і стегна не занурюються в нього і виникає відчуття, ніби ви балансуєте на поверхні, не відчуваючи підтримки. Це не сприяє відпочинку, а деколи і шкодить здоров'ю: під час сну ви прикладаете голову дуже близько до плечей, травмуючи шию. Нас довго переконували, що спати на жорсткому матраці добре для здоров'я. Дійсно, вони створюють опору для скелета, але не беруть до уваги такі проблеми, як артрит, безсоння, бурсит, спондильоз та багато інших, при яких жорсткий Матрац шкідливий. Жорсткий матрац припіднімає таз, що особливо виявляється у жінок з широким тазом, викривляючи хребет в області попереку і здавлюючи плечовий пояс. У тих, хто зазвичай спить на спині, жорсткий матрац випрямляє фізіологічний прогин в грудному відділі хребта, що може викликати зсув хребців і запалення в хребетних з'єднаннях. Втім, не рекомендується спати і на матрацах, просідаючих в центрі.

 


 

Ортопедичний матрац чи ортопедичний ефект?

Поняття "ортопедичний матрац" існує тільки в країнах СНД. У всьому іншому світі говорять про ортопедичний ефект. Нашою непоінформованістю користуються деякі зарубіжні виробники, поставляючи до нас звичайні матраци зі всілякими наклейками типу: "Ортопедичний" або "Ортопедичний Плюс". Ці написи означають, що матраци подешевше - ортопедичні, дорожчі - суперортопедічні. Насправді ж ніякого ефекту в цих виробах може і не бути. Ортопедичний - означає зручний для тіла. І хоча хвороби спини матрац вилікувати не здатний, зате він може допомогти краще виспатися, ефективно зняти напругу і втому, розвантажити хребет. Основне завдання матраца з ортопедичним ефектом - повторювати всі контури і форми тіла, підтримуючи хребет у природному положенні і розслабляти м'язи спини. Дуже жорсткий матрац тисне на хребет, а занадто м'який - дає йому провиснути. Чим природніше буде положення хребта, тим вище ортопедичний ефект. Цей ефект перш за все залежить від наповнювача, тобто "начинки", матраца.

 


 

Які матраци бувають взагалі?

Водяні матраци

Людське тіло складається на 90% з води, тому водяний матрац забезпечує йому оптимальну поверхню для сну без зайвого тиску і дискомфорту. Він чудово розподіляє вагу тіла по поверхні, так як вода всередині перетікає з точок більшого прикладання сили в менші, таким чином, велика площа матраца стикається з тілом. Але, на жаль, розподіл ваги у різних людей сильно розрізняється, тому, коли на водяномуі матраці спить людина з важким тазом і стегнами, вода зміщується з-під цієї області, перетікаючи в область плечей, що викликає їх здавлювання, а у тих, хто звик спати на боці, викривлення хребта. Деякі водяні матраци роблять з декількома камерами, але точного балансу води для обох людей, сплячих на різних сторонах двоспальним ліжка досягти практично не вдається. Іноді цю проблему вирішують за допомогою зміни кількості води в камерах. Однак, водяні дуже важкі (до тонни вагою), до того ж у них необхідно регулярно міняти воду (раз на два - три роки). Виникають складнощі при наявності домашніх тварин в квартирі або будинку. Вода має енергетичну пам'ять. На такому матраці можна спати тільки при наявності електрики.

 

Повітряні матраци

Згідно рекламним запевненням виробників повітряних матраців, саме повітря робить такі ліжка більш зручними, ніж пружинні, більш стійкими, ніж водяні, а також вони забезпечують кращу опору. Кожна молекула повітря підтримує свою частину ваги людського тіла, рівномірно розподіляючи його по всій спальній поверхні. Повітряні матраци робляться з двох відділень, аби кожен міг накачати свій бік згідно своїм перевагам. До повітряной камери йдуть - трубки системи управління твердістю матраца. На підлозі біля ліжка в головах ставиться маленький компресор, з його допомогою повітряний матрац наповнюється повітрям, він же регулює кількість повітря і, відповідно, твердість матраца від "м'якої, як пухова подушка" до "наджорсткої". Але, у повітряних матраців голосно гуде компресор.

 

Латексні матраци

Латекс - натуральний матеріал, що представляє собою вспінену смолу каучукового дерева. Для виробництва латексного матраца, латексне молоко наливається в форму і нагрівається. При цьому молоко спінюється, як пиріг у духовці. Тобто для процесу пенолізаціі використовується тепло. Завдяки спеціальній обробці здобуває мікроскопічну конфігурацію, подібну до будови бджолиних сотів з повітряними комірками. Виробництво латексних матраців не забруднює навколишнє середовище і атмосферу. Однак, побічним ефектом є кірка, яка утворюється при виготовленні матраца з використанням натурального латексу (більше 20%), яка не дихає. Такі матраци дуже добре вбирають вологу, але погано її віддають. Тому іноді матрац може здаватися сирим.

Більш кращими є матраци з так званого «штучного латексу», або з невисоким вмістом латексу (не більше 20%). При цьому використовується вода, яка випаровується за допомогою тепла, що виділяється під час реакції. Відразу після процесу пенолізаціі пори матраца ще закриті. Пінний блок стискається пресом, при цьому пори відкриваються. Це дуже важливо для гарантії повітропроникності і вологообміну. Тобто процес пенолізаціі проходить без підвищення температури. Різні порожнини і канали гарантують найбільш правильне положення тіла і оптимальний клімат сну. На користь цих матраців говорить як легкий догляд за ними, так і довгий цикл їх використання. Жорсткість і пружність матраца залежать від щільності піни, кількості отворів і їх діаметра. Ортопедичний ефект у таких матраців - максимальний.

 

Високоеластічні матраци

Спочатку вони були розроблені за замовленням NASA для того, щоб зменьшити навантаження на тіло космонавтів при старті. Але властивості полімеру, точно набирає форму людського тіла, виявилися до речі і на землі і вже років двадцять з успіхом використовуються в західній медицині. Полімери, з яких зроблений матрац, реагують на вагу і тепло - при кімнатній температурі. Високоеластичний матеріал володіє властивістю "перетікати", щоб утворити відповідні заглиблення для тіла, при цьому він не "провисає", забезпечуючи належну опору. Такий матрац знижує тиск на тіло і підтримує скелетно-м'язовий апарат під час сну завдяки тому, що приймає форму контурів тіла сплячого щоразу, коли він приймає нову позу. Тому матраци знамениті своїми ортопедичними властивостями: вага тіла на них розподіляється рівномірно по поверхні, знімаючи напругу не тільки в м'язах, але і в суглобах. Особливо рекомендуються такі матраци тим, у кого проблеми з хребтом, суглобами, безсоння і неспокійний сон. Ще одна перевага високоеластичного матраца в тому, що він буде ідеально підходити для двох чоловік різної ваги, які сплять на двоспальному ліжку.

 

Пружинні матраци

Пружинні матраци, виготовлені на базі пружинного блоку. Пружина - це згорнутий спіраллю дріт. Використовують, як правило, пружини типу «бонель» - двоконусна пружина, що має 5 витків. При 5-ти ступінчастій пружині дріт згортається таким чином, що утворює 5 оборотів. Кількість оборотів пружини говорить про термін її служби і про її жорсткості. Весь матрац складається з окремих пружин, пов'язаних між собою. У такого матраца немає різних зон жорсткості (однакова жорсткість по всій довжині) і ортопедичний ефект відсутній. Пружинний матрац необхідно ОБОВ'ЯЗКОВО підбирати відповідно до Вашою ваги. На двоспальному матраці присутні ефект «хвилі», «скочування», існує поняття «втома» пружин, скрип.

Інший варіант виготовлення пружинного блоку - на базі незалежних пружин кишенькового типу. Використовуються пружини циліндричної форми, кожна з яких вставляється в спеціальний мішечок (кишеня). Мішечки зшиваються між собою. Пружини не кріпляться між собою, а значить - не скриплять. У такого матраца ефект «хвилі» менше, ніж у матраца з залежними пружинами, але, проте, повністю його виключити не можливо. Технологія дозволяє використовувати більшу кількість пружин меншого діаметра. Дуже важливо знати яка кількість пружин знаходиться в квадратному метрі матраца! Чим їх більше - тим краще. Повинна бути дрібноточкове навантаження для того, щоб можна було говорити про ортопедичний ефект. У блоках з незалежними пружин повинно бути хоча б 600 пружин на м.кв., а в мультіпакет - 1200-1400 пружин на м.кв. (У звичайних пружинних блоках - близько 150 пружин на м.кв). Однак, якщо пружин більше 600 на кв.м., то такий матрац буде коштувати не мало. Медики-гігієністи ще з часу винаходу пружинних матраців в 1870 році мають до них серйозні претензії. Головна з них та, що внутрішній простір цих складних конструкцій є місцем скупчення пилу, мікроорганізмів і побутових комах і зовсім недоступно для чищення. Крім того, на пружинних матрацах, як і на сталевих панцирних сітках, у міру його зносу хребет провисає, м'язи перекошуються і знаходяться всю ніч в напрузі. Вранці буває важко нагнутися, боляче повернути шию. Такий матрац накопичує електромагнітні хвилі.

На "начинці" нюанси пізнання матраців не закінчуються. Наступним "підводним каменем" є чохли. Виробники матраців із знімними чохлами запевняють, що головна перевага їх продукції в тому, що чохли можна прати, але ... Такі матраци, як правило, виготовляються на основі поролонової коробки, так як чохол можна натягнути тільки на неї.

Доречі, коробки, по завіренню продавців, склеюються екологічно чистим клеєм, та це чиста вигадка. Але найцікавіше, що чохол можна натягнути на матрац тільки в промислових умовах. До того ж екземпляри з хорошого матеріалу прати в домашніх умовах не можна, доведеться віддавати в хімчистку. Якщо чохол "сяде", то натягнути його вже не вийде. Чохол на матрац одягається в процесі виготовлення. У домашніх умовах цього не зробиш.

Самими міцними і довговічними для оббивки матраців вважаються жакардові тканини. Найкраще, якщо жаккард буде складатися на 70% з натуральних волокон. Для перевірки спробуй трохи розтягти або потерти тканину. Якщо вона відразу стала "ворситися" або "бити струмом", значить, товар низької якості. Ні в якому разі не слід купувати матраци, для оббивки яких використовується флок. Через флок матрац не "дихає" і не пропускає вологу.